ErinKoose Logo

PIERCING

Piercing
– Piercinginize dokunmadan veya temizlemeden önce daima ellerinizi yıkayın. Bunu hatırlamak zor, ancak elinizde olabilecek her türlü bakteri piercinginizi gerçekten bozabilir.

– Piercing yaptırdıktan sonra ilk 24 saat duş almamanızı öneriyoruz.

– Bölgedeki piercingi ılık suyla temizleyin.

– Her gün hafif bir sıvı antibakteriyel sabunla (Protex veya Activex) piercingin etrafındaki alanı nazikçe yıkayın.
 
– Yeni piercinginizde asla havlu kullanmayın. Bakteriler bir soruna neden olabilir. Bunun yerine peçete veya kağıt havlu kullanın.

– 1-4 hafta arası yukarıdaki adımları günde iki kez tekrarlayın. Aşırıya kaçmak veya gereğinden az yapmak bölgeyi tahriş edebilir.

– Her yeni piercingin hava alması gerektiğinden, üzerini ve piercingi kapatacak birşey olmaması iyileşme süreci için avantajlı olacaktır.

– Piercinginiz varken egzersiz yapıyorsanız, esneme ve ani hareketleri yapmamanızı öneriyoruz.

– Hala iyileşmekte olan bir göbek piercinginiz varsa, sıkı giysilerden ve kemerlerden kaçının.

– Losyon kullanmayın ve iyileşme süresi boyunca bronzlaşmaktan kaçının.

– Piercing yeni ise iyileşene kadar havuz veya denize girmemenizi öneriyoruz.

– Vücudunuzun iyileşmesine yardımcı olmak için vitamin açısından zengin yiyecekler yiyin.
Günde 2 – 3 kez deniz tuzu ile ağız gargarası yapın. Bir bardak ılık su ile ¼ çay kaşığı iyotsuz tuzu karıştırın ve birkaç dakika ağzınızda çalkalayın. 

İyileşmenin başlangıcında yumuşak yiyecekler yiyin. Diliniz oldukça ağrır, bu nedenle çiğneme gerektiren hiçbir şeyde zorlanabilirsiniz. Ancak, ne olursa olsun yumuşak yiyecekleri tercih etmelisiniz. Dil piercinginiz varsa baharatlı yiyeceklere dikkat edin.

Yanınızda diş fırçası ve deniz tuzu gargarası bulundurun. Her yemekten sonra, kalan yiyecek artıklarının delikten temizlediğinizden emin olmanız gerekir. Ancak ilk günlerde dikkatli olmak ve her yemekten sonra ağzınızı tamamen temizlemek daha iyidir.
 
Alkol veya sigara tüketimine dikkat edilmeli. Herhangi bir piercing için, vücudunuzun bağışıklık sistemini etkileyebileceğinden bu kötü alışkanlıklardan uzak durmak en iyisidir. Dil piercingleri için bu zorunludur. Hem alkol hem de sigaradaki kimyasallar, iyileşme deliğine zarar verir ve enfeksiyonu teşvik eder. Tüm iyileşme süreci boyunca tamamen uzak durun.
 
Oral seks veya fransız öpücüğü yok. İyileşme sırasında dil piercinginizden, yani partnerinizden herhangi bir yabancı maddeyi uzak tutmalısınız . 4 – 6 haftalık iyileşme süresince, öpüşme veya diğer aktiviteler sırasında dudaklarınızı kapalı tutun ve kalan bakterileri temizlemek için daha sonra ağzınızı çalkalayın.
Öncelikle, önce ellerinizi yıkamadan piercinge asla dokunmayın veya temizlemeyin. Temizlemek için biraz hareket ettirmeniz gerektiği durumlar dışında iyileşme sürecinde çok dokunmamaya dikkat edin. Benzer şekilde, iyileşme sürecinde piercing bölgesini tahriş etmeyecek bol giysiler giymelisiniz. Konsantre UV ışınları vücudunuzun doğal iyileşme sürecini geciktirebilir.
 
Ayrıca halka açık havuzlara veya sıcak duşa yeni piercinginizle girmek de iyi bir fikir değildir çünkü suda gizlenen her türlü bakteri türünden enfekte olabilir. 
 
Piercing bakımının en iyi yolu , iyileşmenin en az ilk ayı boyunca günde iki kez tuzlu su ile yıkamaktır. Bir çay kaşığı deniz tuzunu su ile karıştırarak kendi tuzlu su solüsyonunuzu yapabilir veya eczanelerde satılan sade tuzlu solüsyonu satın alabilirsiniz.
 
Deliğin etrafında bir kabuk oluşturan delici sızan berrak sıvıyı görebilirsiniz. İyileşme sürecinin başlarında bu normaldir. Ayrıca bir miktar şişlik, kızarıklık ve renk değişikliği olabilir, ancak bu sorunlar siz piercing yaptırdıktan hemen sonra kaybolacaktır. Piercinginizi günde iki ila üç defadan fazla temizlemeyin. Aşırı temizlik cilt tahrişine ve bölgenin kurumasına neden olabilir.
 
Piercingin üzerinden en az bir ay geçmişse ve her şey yolunda görünüyorsa, bu günlük temizlikleri yapmayı bırakabilirsiniz. Tam olarak iyileşmediğine dair kanıtlar görmeye devam ederseniz, bu noktadan sonra piercingi ara sıra temizleyebilirsiniz. En az altı ay işaretine ulaşana kadar bu bölümün başında listelenen faaliyetleri yine de en aza indirmelisiniz.
İyileşirken Yapılmaması Gerekenler:
 
Kirli ellerle dokunmayın.
Nemlendirici veya makyaj uygulamayın.
Yüzmeye gitmeyin.
Takıları çıkarmayın.
Bükmeyin, dokunmayın veya hala orada olduğundan emin olmak için kontrol etmeyin.
Yeni delinmiş kulaklara dokunmadan önce daima ellerinizi yıkayın.

Küpeleri gece bile altı hafta veya daha uzun süre kulaklarınızda bırakın. Başlangıç ​​küpelerinin çok erken çıkarılması piercinglerin kapanmasına neden olabilir.

Küpeleri günde birkaç kez çevirin. Bu, delinmiş deliklerin açık kalmasına yardımcı olacaktır.
Saç spreyi kullanacağınız zamanlarda piercing bölgesini kapatıcak bir kağıt havlu kullanabilirsiniz.

Bölgeyi günde 2 kez 2-3 dakika ılık tuzlu suda bekletin. Piercingin üzerine tuzlu suya batırılmış bir pamuk top koyun.

Kulak bakımında az miktarda sıvı antibakteriyel sabun (Protex veya Activex) kullanın. Sabunu tamamen duruladığınızdan emin olun.

Kağıt havlu kullanarak alanı nazikçe kurulayın.

Tuzlu Su Çözeltisi – Nasıl Yapılır:

½ çay kaşığı iyotsuz tuzu bir bardak ılık suya koyun. Tuz çözeltisini yapmak için deniz tuzu kullanabilirsiniz.
Tuz eriyene kadar suyu karıştırın.
İyileşme Süreleri
Kulak Memesi 4-6 Hafta
Kulak Kıkırdağı 3-6 Ay
Dil 4-6 Hafta
Kaş 9-12 Hafta
Burun 2-4 Ay
Dudak 2-3 Ay
Meme Ucu 3-6 Ay
Göbek 2-3 Ay